Home » Serwis » Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Wymiana tarcz klocków układ hamulcowy

Spis stosowanych podczas napraw części zamiennych: tarcze, klocki hamulcowe, szczęki, bębny i cylinderki hamulcowe, przewody, linki hamulcowe, płyn hamulcowy, pompy hamulcowe, a także naprawiamy zaciski.

Układ hamulcowy zapewnia kontrolę nad pojazdem w czasie hamowania, oraz wspomaga siłę kierowcy. Od jego bezawaryjnej pracy zależy bezpieczeństwo użytkowników. Zalecamy wykonywanie przeglądów układu hamulcowego polegających także na sprawdzeniu grubości okładzin ciernych tarcz i klocków hamulcowych, których minimalne wartości są ściśle określone przez producenta. Daje to możliwość zareagowania w odpowiednim czasie, aby nie dopuścić do rozkruszenia okładzin i powstania groźnych sytuacji drogowych.

Ze względu na równe hamowanie lewej i prawej strony układu hamulcowego, wymieniamy po dwie tarcze w komplecie z klockami. Nie warto już w tym przypadku używać starych klocków, ponieważ przyspieszyłyby zużycie nowych tarcz. Dlatego też doradzamy naszym Klientom, czy warto wymieniać same klocki, czy też połączyć wymianę razem z tarczami. Żywotność tarcz i klocków zależy od jakości materiałów, oraz w dużym stopniu od techniki hamowania. Czasami może warto zwolnić przed wjazdem w głęboką kałużę, gdy elementy cierne są bardzo rozgrzane, gdyż po raptownym wychłodzeniu tarcze mogą ulec trwałemu odkształceniu.

Płyn hamulcowy jest podatny na wchłanianie wilgoci przez co zmniejsza się jego efektywność, dlatego też zalecamy jego wymiany przynajmniej co dwa, trzy lata

Rekomendowane przez praktyków jest przestrzeganie terminów corocznych przeglądów okresowych połączone z naprawą znalezionych usterek układu hamulcowego.