Home » Serwis » Naprawy układu chłodzenia

Naprawy układu chłodzenia

Spis stosowanych podczas napraw części zamiennych: medium chłodzące, pompy ciecze chłodzącej, chłodnice, wentylatory, przewody, opaski, czujniki temperatury, nagrzewnice, termostaty, naczynia wyrównawcze, a także regenerujemy wentylatory chłodnic.

Układ chłodzenia za pomocą medium chłodzącego wchłania zbyt duże ilości energii cieplnej wyzwalanej przez silnik, a także reguluje temperaturę jego pracy tak aby utrzymywana była cały czas pomiędzy wartościami górną i dolną zgodną ze standardami Mitsubishi. Te warunki musza być zapewnione w całej rozciągłości warunków eksploatacji w zimie jaki i w sezonie letnim, oraz w czasie szybkiej jazdy gdy silnik jest chłodzony także przez powietrze i pobierana jest maksymalna moc.

Układ chłodzenia może trochę wbrew swojej nazwie, ale przy pomocy nagrzewnicy zapewnia ogrzewanie wnętrza kabiny, a także mieszając powietrze z klimatyzowanym ułatwia ustawienia wyższej temperatury w okresach przejściowych. Awarie układów chłodzenia zwykle nie następują natychmiastowo, użytkownik może wykryć duży ubytek medium chłodzącego i ślady wycieków płynu chłodzącego, pomocna jest również obserwacja wskaźnika który uprzedza kierowcę o niebezpiecznej temperaturze silnika. Odwlekanie wymaganej naprawy może spowodować przegrzanie i większe uszkodzenia silnika, że koszt naprawy będzie tak wysoki, że bardziej się będzie opłacało wymienić silnik.

Spotykamy się niejednokrotnie z przypadkami wlewania przez Klientów wody do naczynia wyrównawczego, co w nagłych przypadkach jest usprawiedliwione, jednak płyn o zbyt niskiej gęstości będzie wymagał natychmiastowej wymiany, w przeciwnym wypadku zimą po zamarznięciu pojawią się pęknięcia w bloku silnika i chłodnicy.

Medium chłodzące krążące w układzie jest podatne na starzenie się, co zmniejsza efektywność smarowania pompy medium chłodzącego, zdolności antykorozyjne, oraz zmniejsza się ochrona przed osadzaniem się kamienia kotłowego na ściankach wewnątrz układu uniemożliwiając właściwe chłodzenie silnika.

Rekomendowane przez praktyków jest przestrzeganie terminów corocznych przeglądów okresowych połączone z naprawą znalezionych usterek układu chłodzenia.

W momencie gdy nagła awaria układu chłodzenia będzie wymagała niecierpiącej zwłoki naprawy, zawsze można przyjechać.